Základná škola Kráľovský Chlmec

 

 

 

Stonožka

 

 

 

 

 

                                                                                                    

 

 

                                                                                                            Číslo  9

 

Máj   2011                                                                   Ročník 7.

 

Srdiečko z papiera

 

Srdiečko z papiera,          Všetkým sa rozdáva            Srdiečko z papiera,       Sadne ti na rúčku,

boháč bez haliera,            s úsmevom na perách,        krepová nádhera,         do očí pozerá

gram lásky vo vrecku      mnohí ho volajú                  motýľ, čo priletí            a tíško prezradí,

a viacej nič.                      najkrajší gýč.                       niekoľkokrát.               kto ťa má rád.

                                                                                                                                Valentín Šefčík

Vymaľuj!                                            

                                                       

5. Žiacka konferencia – ZŠ Kráľovský Chlmec

            Slogan už 5. Žiackej konferencie, ktorá sa  v našej škole každoročne koná, znel – Konflikty patria k životu. Naučme sa ich spoločne riešiť. Vedenie školy a organizátorka konferencie – pani vychovávateľka I. Szegedyová sa rozhodli pre túto tému najmä preto, lebo práve tieto problémy v súčasnosti ovplyvňujú atmosféru a vyučovací proces v školách. Ani naša nie je výnimkou a je nesprávne pred nimi strkať hlavu do piesku. Vôbec nie je dôležité, či ide o konflikt medzi spolužiakmi v triedach alebo o konflikt žiakov s vyučujúcimi. Iba ich odstránením vzniknú také podmienky, ktoré vyhovujú pre vzájomnú spoluprácu.

            Hosťami konferencie boli: pán primátor J. Balogh. PhDr. Helena Litváková, psychologička z Centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie v Trebišove, pán kapitán Fazekas z oddelenia kriminálnej polície, Mgr. K.Hurková, riaditeľka školy, a Mgr. Z. Muszková, zástupkyňa riaditeľa školy.

            Slávnostný príhovor predniesla v úvode Mgr. K. Hurková, ktorá privítala prítomných hostí, kolegov, rodičov a žiakov a vyzdvihla význam konferencie. Potom odovzdala slovo jednotlivým účinkujúcim, aby priblížili svojim spolužiakom problematiku riešenia konfliktov v kolektíve triedy. Aby žiaci nabrali odvahu, zaspieval im spevácky zbor pod vedením Mgr. Jaškovej. Iniciatívy sa potom ujali samotní žiaci. Aby priebeh konferencie nebol suchopárny a len teoretizujúci, mali si žiaci v mesačnom predstihu nacvičiť krátke scénky zo života triedy, ktoré by korešpondovali s jej sloganom. Počiatočné obavy, či to zvládnu, sa rozplynuli po prvých minútach. Mnohí „herci“ bravúrne zvládli situácie, ktoré mali odpozorované zo svojho každodenného školského života. Nejeden žiak sa spoznal v scénkach, ktoré sa odohrávali pred očami divákov. Stretli sme sa bitkárstvom, nerešpektovaním názoru druhého, drzým správaním k vyučujúcim, posmeškami, atď. Bolo by veľmi ťažké rozhodnúť, ktorá trieda bola najlepšia, lebo snažili sa všetci. Svedčilo o tom aj to, že žiaci reagovali na modelové situácie veľmi spontánne.

            Po vystúpení žiakov sa slova ujali odborníci. Pani psychologička vyzdvihla význam vzájomného dialógu o konfliktoch a rešpektovania zásad dobrého spolunažívania v kolektíve. Pán kapitán Fazekas  ocenil odvahu žiakov predviesť aj tie nepekné formy správania sa v triedach a zdôraznil, že nielen v škole sa mnohí žiaci správajú násilne, ale stretáva sa s takýmto konaním aj v skutočnom živote. Poukázal na to, že tí žiaci, ktorí už majú 14 rokov, môžu byť za podobné správanie právne stíhaní. Porozprával im aj o nástrahách / drogy, krádeže, bitky/, s ktorými sa stretáva v bežnom živote  a varoval ich pred ľuďmi, ktorí ich v tomto smere môžu záporne ovplyvniť.

            Celú konferenciu vhodne podfarbili obrázky z prezentácie, ktorú pripravil Mgr. A. Páll. Všetkých divákov potešila aj záverečná pieseň v podaní F. Zamatóckej z 9. B.

            Záver 5. Žiackej konferencie patril pani vychovávateľke I. Szegedyovej, ktorá sa poďakovala všetkým hosťom, účinkujúcim a divákom za účasť. Zároveň zaželala všetkým, aby sa stretávali iba s ľuďmi, ktorí sú ústretoví a vyhýbajú sa konfliktom.  

   

 

Čo sa stalo v našej škole...

 

Deň Zeme

 

            22. 4. je Dňom Zeme, ale naša škola ho oslavovala už 19. 4., lebo sa mali začať veľkonočné prázdniny. Naša trieda bola priradená k triede pani učiteľky Z. Kotorovej. Po trase nás sprevádzala žiačka Diana Cibáková, ktorá poznala trasu, po ktorej sme mali prejsť. Na prvom stanovišti, kde bola Mgr. I. Tóthová, sme zhotovili plagát a logo našej triedy. Pri Mgr. Hricikovej sme hádali hádanky s environmentálnou tematikou. Na treťom stanovišti sme pod vedením Mgr. Arendášovej mali súťaž zručnosti. Pomenovať podľa obrázkov stromy, nakresliť ich listy, pomenovať ich plody, nazvať zvieratká, sme mali pri Mgr. K. Juhásovej. Ďalšiu súťaž zručnosti mal na starosti Mgr. Čókáš. Posledné stanovište bolo pri pani učiteľke I. Pribulovej – Dakovej. Tam sme vyčistili skládku nečistôt, ktorú tam navozili nedisciplinovaní občania nášho mesta. Po návrate do školy sme dostali sladkú odmenu – pečené buchty od našich pani kuchárok. Bol to pre nás veľmi poučný deň, plný zážitkov.

                                                                                                Viktória  Pogányová, 7. B

Európa v škole – ZŠ Kráľovský Chlmec

 

                Keď  sa pani učiteľka Gérešiová spýtala, či by som sa nechcela zapojiť do literárnej súťaže Európa v škole, trošku som váhala, lebo som nevedela, či to zvládnem. Napokon som sa rozhodla, že to skúsim a nesklamala som sa. Na obvodnom kole som sa umiestnila na 3. mieste. Výborne dopadli aj moji spolužiaci zo 6. B – Patrícia Illésová a Kristián Horócky, ktorí sa umiestnili na 1. a 2. mieste. Všetci traja sme sa veľmi tešili a radosť z nás mala aj pani učiteľka. Celkom isto to skúsime aj na budúci rok.

Do výtvarnej časti súťaže sa prihlásil Eduard Praščák z 8. B. On sa umiestnil na 3. mieste. Pripravovala ho Mgr. I. Tóthová.

                                                                                                            Viktória  Pogányová, 7. B

 

            Okresné kolo Biologickej olympiády v odboroch zoológia a botanika sa konalo 12. 4. 2011 v Trebišove. Účasť na nej si vyžadovala dôkladnú prípravu, lebo pozostávala z teoretickej a praktickej časti. Žiaci museli preštudovať mnoho materiálov a pripraviť aj kresby živočíchov a rastlín. V odbore – zoológia – sa Michaela Hudáková z 8. A triedy  umiestnila na 2. a Patrícia Illéšová zo 6. B na 6. mieste. Peter Čurma z 5. A a Szabolcs Varga z 5. B sa v odbore – botanika – umiestnili na 6. a 7. mieste. Žiakov pripravovala Mgr. K. Juhászová.

                                                                                                                                   

            Po výbornom umiestnení na okresnom kole Náboženskej olympiády postúpili naši žiaci na krajské kolo, ktoré sa konalo 13. 4. 2011. Družstvo tvorili – M. Jenigár zo 7. B, S. Fodor zo 7. A a P. Detrik zo 6. B. Umiestnili sa na 6. mieste.

                                                                          Pani katechétka Judita Oroszová 

 

                Začiatkom mája sme sa my, žiaci 9. A a B , vybrali na exkurziu do Technického múzea v Košiciach. Zorganizovali ju Mgr. Z. Musková a Mgr. J. Fazekašová. Vstávala som už o piatej hodine, lebo som musela zájsť k spolužiačke, ktorej ocko nás odviezol na stanicu do Pribeníka. Vlak odchádzal o štvrť na sedem a zo začiatku sme boli všetci ospalí, ale potom sme si spievali  a rozprávali sme sa, tak nám cesta rýchlo prešla. Pred návštevou múzea sme mali hodinu voľna, a potom sme už mohli vojsť. Expozície boli veľmi zaujímavé. Mne sa najviac páčili staré telefóny. Mohli sme si vyskúšať jednotlivé aparáty a zavolať si navzájom. Prehliadka trvala vyše hodiny a pol. Potom sme mali ešte čas na

                                                                 

prechádzku po meste a nákupy. Videli sme aj chudobných ľudí, čo sa mi veľmi nepáčilo. Na námestí sme videli míma, s ktorým sme sa zoznámili. Mal bielu tvár a bol oblečený v červenom saku. Napriek tomu, že on nemá rozprávať, iba ukazovať, porozprával nám o tom , kde býva, ako sa volá a koľko má rokov. Bol veľmi sympatický. Potom sme sa spoločne vybrali na železničnú stanicu a vrátili sme sa domov. Exkurzia sa mi veľmi páčila, lebo som prežila pekný deň. Aj keď ma mrzelo, že som videla ľudí, ktorým sa v meste dobre nežije.

                                                                                                          Dorota Ruszová, 9. A

                                                                                                          

            15. apríl je Svetovým dňom boja proti rakovine. Poslanci Občianskej línie v Kráľovskom Chlmci zorganizovali stretnutie občanov nášho mesta pod vedením Moniky Nagyovej. Stretnutie sa uskutočnilo v podvečerných hodinách na námestí Milénia. Príjemná hudba, ktorú zabezpečil pán Ján Juhász, prilákala mladých aj starých. Akciu odštartovali príhovory poslankýň M. Čarnakovičovej a A. Zamatóckej. Ich cieľom bolo podporiť Detskú onkológiu a hematológiu v Košiciach. Kultúrnym programom – piesňami a básňami – prispeli aj žiaci ZŠ – E. Baloghová, E. Pásztor a A. Suszter. Spoločnú modlitbu za ľudí, ktorí sú postihnutí touto chorobou, predniesli predstavitelia všetkých cirkví v meste. Zakúpením spomienkových balónov občania prispeli na kúpu diagnostického prístroja, operačnej techniky a šírenia osvety v rámci prevencie rakoviny. Veľmi sa mi páčilo púšťanie balónov a aj v občanoch zanechali letiace balóny hlboké citové zážitky.

 

 Eszter Pásztor, 8. B

VLASTNÁ TVORBA

 

Púšťanie balónov

            Tento môj zážitok bol trochu smutný. V škole sme dostali oznámenie o tom, že v Kráľovskom Chlmci sa uskutoční stretnutie pri príležitosti boja proti rakovine. Ja som tam s ockom išla tiež. Môj dedko zomrel tiež na túto chorobu. Stretla som sa tam aj so spolužiačkami. Bolo tam mnoho ľudí z mesta, ktorí si pripomenuli tento deň. Na konci tohto stretnutia sme si kúpili lietajúce spomienkové balóny. Keď som púšťala ten môj, priala som si, aby bol v našej rodine každý zdravý.

                                                                                                               Žofka Pándy, 2. B

Stáva sa, že v piesku  kvitne kvet,                Z kvapiek rosy sa stáva kvet

stáva sa, že láska stretne svet.                       a unáša nás až na druhý svet.

Kým ten posledný studený vánok zaveje,      Kým naša láska červeným plameňom horí,

láska nám stále vráti naše nádeje.                 vietor nám zamilované verše hovorí.

Lístie na stromoch ťa už má v zajatí              Tak oči stretnú sa vo vlnení rieky

a ty ma zvieraš vo svojom objatí.                   a navzájom zabudneme na svoje hriechy.

Plameň ohňa rýchlo vyhasne,                         „Milujem !“je jediné slovo na svete,

no naša láska tým väčšmi vyrastie.                ktorým chcem byť vždy bližšie pri tebe.

                                                                                                Lýdia Bundzáková, 8. B

KRÍŽOVKA

                 1.    2.    3.        4.     5.     6.   7.    8.    9.    

-                     

Krížovku zostavil Nikolas Tar, 7. B

                                

KVÍZ

V tomto kvíze by sme chceli preveriť vaše vedomosti o slávnych osobnostiach z rôznych oblastí  hudby. Dúfam, že to pre vás nebude veľmi ťažký oriešok.

 

1. Ako sa volá geniálny detský hudobný skladateľ?   2. Ktorý hudobný skladateľ ohluchol?

a/ Frederic Chopin                                                      a/ Johann Sebastian Bach

b/ Wolfgang Amadeus Mozart                                    b/ Johanes Brahms

c/ Franz Liszt                                                              c/ Ludwig van Beethoven

 

3. Koho prezývajú „kráľom valčíkov“?                     4. Balet „Labutie jazero“ napísal:

a/ Johann Strauss I.                                                    a/ Giacomo Puccini

b/ Bedřich Smetana                                                    b/ Eugen Suchoň

c/ Elvis Presley                                                           c/ Piotr Iľjič Čajkovskij

 

5. Členom ktorej skupiny bol John Lennon?             6. Pieseň Voda, čo ma drží nad vodou

                                                                                        spieva:

a/ No name                                                                  a/ Miroslav Žbirka

b/ Beatles                                                                    b/ Pavol Habera

c/ Omega                                                                     c/ Jožo Ráž

-  

Maľovanka

Technická úprava:  Mgr. Albert Páll, Kristián Bók

Grafická úprava:    Mgr. Mária Hriciková

Redakčná úprava:  Mgr. Mária Hriciková

Späť